Tarama Testleri

İkili Test: İlk trimester tarama testi, 11-14 hafta testi, ikili test veya nuchal translucensy (NT) taraması olarak da bilinen bu test, 11-14. gebelik haftalarında yapılan ultrasonografik muayeneyi ve birkaç fetal genetik anomali riskini değerlendirmeyi içerir. Annenin kan örneği üzerinde laboratuvar tarama testleri ile down sendromu ihtimali gözden geçirilir. Test yapıldıktan sonra, test sonuçları ebeveynlere detaylı olarak açıklanır.

Nuchal translucensy, bebeğin ensesinin altındaki sıvı birikimidir. Ultrason kullanılarak bebeğinin ense kalınlığının normal aralıklarda olup olmadığı ölçülür. NT ölçümü olması gerekenden daha yüksek sonuç verirse, bu hem kromozomal hem de yapısal bozuklukların olası olduğunu gösterir.

Üçlü Test: Fetüstesık görülen  genetik anomalilerden olup olmadığını belirlemek için kullanılan ikinci trimester tarama testidir. Kettering testi ya da Bart testi olarak da adlandırılan üçlü test, alfa-fetoprotein (AFP),  koryonik gonadotropini (hCG) ve estradiol kontrol eden bir kan tarama testidir. İkili testten farklı olarak nöral tüp defektlerinin riski de izlenebilmektedir.

Dörtlü Test: Üçlü tarama testi ile aynı amaçla yapılan ancak üçlü teste kıyasla daha kesin sonuç veren testtir. Üçlü testte değerlendirilen B-hCG serbest estriol ve AFP seviyelerine ek olarak dörtlü testte Inhibin-A değerinin de teste eklenmesi başarı oranını yükseltmektedir. Dörtlü testte bebeğin down sendromlu olup olmadığını tespit etme oranı %80’dir. İlk 3 aylı dönemde yapılan ikili test, NT ve kombine testleri gerçekleştirilmeyen anne adayları için önerilebilecek en doğru test dörtlü testtir.

Görüşler

  • Aşkın Hoca hamileliğim boyunca çok ilgili ve güven vericiydi. Tecrübeli, güler yüzlü ve samimi bir doktor. Her şey için çok teşekkür ederim.
    Duygu D.
  • Riskli bir hamilelik geçirdim. Hem hamilelik sürecimde hem de doğumda Aşkın Hoca'nın soğukkanlı ve güler yüzlü yaklaşımı sayesinde bebeğimi sağlıkla kucağıma alırım.
    Alev A.

Galeri

Diğer Kategoriler

Bilgi Formu

Ayrıntılı bilgi için formu doldurun, sizi arayalım.

Son Yazılar

Riskli Gebelik
11 Mayıs 2018
Call Now Button0530 869 89 81
WhatsApp Whatsapp Hattı