Sezaryen

Sezaryen, vajinal yolla doğumun mümkün olmadığı durumlarda karna açılan kesi yardımıyla bebeğin rahimden alınmasıdır. Hekim olarak her ne kadar doğal doğumu sevsek ve desteklesek de normal doğum şartlarının oluşmaması durumunda annenin ve bebeğin sağlığı açısından sezaryen uygulamasına başvuruyoruz. Anne veya bebeğin sağlığının tehdit altında olduğu durumlar veya doğal doğum için gereken şartların yerine gelmemesi durumunda sezaryen bir gereklilik haline gelmekte ve doğumun başarıyla gerçekleşmesini sağlamaktadır.

Bebeğin doğum kanalına girememesi, daha önce sezaryenle doğun yapmış olmak, myomektomi operasyonu geçirmiş olmak, doğum kanalını kapatan myom oluşumları, plesantanın doğum kanalını kapatması ya da çoğul gebelik gibi durumlarda sezaryene başvurulabilir. Sezaryen, doğuma girilmeden önce planlı bir şekilde uygulanabildiği gibi gereklilik durumunda normal doğum esnasında da başvurulabilir bir yöntemdir. Bebeğin doğum sırasında kakasını yapıp yutması, plasenta dekolmanı (plasentanın rahim duvarından bebek doğmadan anne karnında ayrılması) ile yoğun vajinal kanama, bebek kalp ritminin bozulması doğum esnasında acil sezaryene başvurulan durumlardır. “Planlı sezaryene” aile, doktorun tavsiyeleri doğrultusunda karar vermelidir.

Sezaryenle doğumda çoğunlukla epidural ya da spinal anestezi kullanılır ancak genel anestezi altında gerçekleştirilen durumlar da bulunmaktadır.

Görüşler

  • Riskli bir hamilelik geçirdim. Hem hamilelik sürecimde hem de doğumda Aşkın Hoca'nın soğukkanlı ve güler yüzlü yaklaşımı sayesinde bebeğimi sağlıkla kucağıma alırım.
    Alev A.
  • Aşkın Hoca hamileliğim boyunca çok ilgili ve güven vericiydi. Tecrübeli, güler yüzlü ve samimi bir doktor. Her şey için çok teşekkür ederim.
    Duygu D.

Galeri

Diğer Kategoriler

Bilgi Formu

Ayrıntılı bilgi için formu doldurun, sizi arayalım.

Son Yazılar

Riskli Gebelik
11 Mayıs 2018
Call Now Button0530 869 89 81
WhatsApp Whatsapp Hattı