Kürtaj Yasası

İsteğe bağlı bebek aldırma (çocuk aldırma) amaçlı yapılacak olan kürtajda 24 Mayıs 1983’te yürürlüğe giren Aile Planlaması Kanununa göre istenmeyen gebelikler son âdete göre 10. gebelik haftasına kadar isteğe bağlı olarak sonlandırılabilmektedir.

Ancak, bebekte bir anomali olması, rahim içinde ölmesi ya da gebeliğin devam etmesinin anne sağlığını tehlikeye atması gibi durumlar söz konusu ise, 10 haftadan daha büyük gebeliklerde yasal kürtaj süresi aşıldığından, ancak heyet raporu ile 24. haftaya kadar yasal kürtaj yapılabilmektedir.

Hamilelik süresi, son âdet kanaması baz alınarak hesaplanmaktadır ve ilişki tarihinden itibaren geçen süreden ortalama 2 hafta uzundur. 10 haftalık süre 2,5 aya tekabül etmektedir. Gebelik haftası son âdet tarihinin ilk gününe göre hesaplanmakla beraber esas olan ultrason muayenesinde saptanan gebelik haftasıdır. Yasal kürtaj süresi ultrasona göre 10. gebelik haftasına kadardır. 10 haftadan büyük sağlıklı gebeliklerin kürtajı yasal değildir. Bekâr hastalar 18 yaşından büyüklerse kendi rızalarıyla tek başlarına hamileliklerini yasal olarak sonlandırabilirler. 18 yaşını doldurmamış olanlar ebeveynlerinin izni ile gebeliklerini sonlandırabilirler. Evli çiftlerde ise mutlaka eşinin onayı yasal olarak gerekmektedir.

Diğer Kategoriler

Bilgi Formu

Ayrıntılı bilgi için formu doldurun, sizi arayalım.

Son Yazılar

Riskli Gebelik
11 Mayıs 2018
Call Now Button0530 869 89 81
WhatsApp Whatsapp Hattı