Kürtaj Ne Kadar Sürer ?

Aynı gün uygulanmaktadır. Şehir dışından gelen hastalarımıza da geldikleri gün içerisinde uygulanmakta ve takip eden 1-2 saat içinde normal hayatlarına dönmekte, seyahate çıkabilmektedirler.

Vakumla Kürtaj Yöntemi

Vakumla kürtaj tekniğinde:

  • Hasta jinekolojik masaya litotomi pozisyonunda yatar. Rahim ağzını görebilmek için hasta için uygun boyuttaki tek kullanımlık, steril vajinal spekülum takılır.
  • Enfeksiyon riskini azaltmak için rahim ağzı antiseptik bir solüsyonla temizlenir. Ardından tenekülüm (tek dişli) denilen bir aletle rahim ağzı sabitlenir. Tenekülüm denilen alet ile rahim ağzı hafif çekilerek rahime uygun pozisyon verilir.
  • Daha sonra ince plastik kanül yardımı ile rahim ağzından geçilerek rahim boşluğuna ulaşılır. Gebelik haftasına göre kullanılan plastik kanülün boyutu değişir. Gebelik haftası büyüdükçe kullanılan kanülün kalınlığı artar. Genelde 5 veya 6 numaralı kanüller vakumlu kürtaj için yeterli olmaktadır. Kullanılan kanüller, steril ve tek kullanımlıktır.
  • Plastik kanül ile rahim boşluğuna ulaştıktan sonra plastik kanülün dışardaki ucuna, negatif basınç sağlayacak şekilde kurulmuş olan karmen enjektörü takılır. Enjektörün düğmesi açılır ve rahim içindeki gebelik materyali negatif basınçla tahliye edilir. Bu işlem rahimde parça kalmadığından emin olunana kadar tekrarlanır.
  • İşlem bittikten sonra rahim ağzı tekrar antiseptik solüsyonla temizlenir. Aletler çıkarılır, karmen enjektörüne bağlı kanüller çöpe atılır, başka hastada kullanılmaz. Bu saydığımız kürtaj işlemlerinin hepsi toplamda 5-10 dakika sürer.
  • Bazı durumlarda rahim ağzının dar olması nedeniyle plastik kanül rahim ağzından geçmeyebilir. Bu durumlarda ince bujiler ile rahim ağzı hafif genişletilir. Dilatasyon denilen bu işlem yapılırken çok dikkatli ve özenli davranmak gerekir. Çünkü çocuk aldırma komplikasyonlarından biri olan rahim delinmesi, en çok dilatasyon esnasında olmaktadır. Ancak genel olarak hastaların %90-95’inde dilatasyona (genişletmeye) gerek kalmadan rahim boşluğuna ulaşılabilmekte ve bebek alınabilmektedir.

İlaçla Kürtaj (Düşük Hapı) Yöntemi

Kürtaj yasası, son âdet tarihine göre gebeliğin 10. haftasına kadar olan isteğe bağlı gebelik sonlandırmalarına izin vermektedir.

Gebeliğin 10. haftasından sonra bazı durumlarda (bebeğin kalp atışlarının durması, sakatlıkların olması vb.) kürtaj yapılabilir. Bu durumlarda 3 hekim imzalı heyet raporu ile yasal olarak gebelik sonlandırılabilir.

İlaçla düşük yöntemi veya düşük hapı ile gebelik sonlandırma 10 haftadan büyük gebeliklerde tercih edilir. 10 haftadan küçük gebeliklerde ise düşük ilacı ile kürtaj genellikle önerilmez ve kliniğimizde uygulanmaz. Çünkü bu yöntemle hem süreç uzar (bazı hastalarda 2-3 gün sürebilir) hem de hastada kanama, rahimde parça kalması ve enfeksiyon riski artar. İçerde parça kalması durumunda ise yapılması gereken yine vakumlu kürtajdır. Bu nedenle ilaçla düşük 10 haftadan küçük gebeliklerde önerilmemektedir.

10 haftadan büyük özellikle de gebeliğin 12. haftasından sonraki gebelik sonlandırmasında rahimde delinme, rahimde parça kalması ve kanama gibi kürtaj riskleri arttığı için bu haftadan büyük gebelik sonlandırmasında düşük hapı ile kürtaj uygulanmalıdır.

Diğer Kategoriler

Bilgi Formu

Ayrıntılı bilgi için formu doldurun, sizi arayalım.

Son Yazılar

Riskli Gebelik
11 Mayıs 2018
Call Now Button0530 869 89 81
WhatsApp Whatsapp Hattı