Notice: Undefined offset: 0 in /home/draskine/public_html/controllers/blog.php on line 164

Notice: Undefined offset: 0 in /home/draskine/public_html/controllers/blog.php on line 164

Notice: Undefined offset: 0 in /home/draskine/public_html/controllers/blog.php on line 164

Notice: Undefined offset: 0 in /home/draskine/public_html/controllers/blog.php on line 176
Kürtaj Hakkında | Dr. Aşkın Evren Güler

Kürtaj Hakkında

KÜRTAJ 

Kürtaj Nedir?

Kürtaj tıbbi olarak hamileliği sonlandırma işlemidir. Başka bir deyişle tüm rahim içinin temizlenmesi işlemi olarak adlandırılır. Rahim içerisindeki cenini çıkarmak için ilaçlı veya cerrahi yöntemler kullanılır. İlaç kullanılarak uygulanan kürtaj, doktor takibinde evde ve hamileliğin ilk haftalarında gerçekleştirilir. Halk arasında kürtaj hapı olarak bilinen reçetesiz hapların kullanımı oldukça tehlikelidir.  Cerrahi yöntem kullanılarak uygulanan kürtaj, eğitimli ve uzman bir cerrah tarafından uygulanması gerekir. Kürtaj işlemi yalnızca isteğe bağlı olarak yapılmamaktadır. Düşükten sonra içeride kalan gebelik parçalarını çıkarmak için de uygulanması gerekebilmektedir. 

Gizli Kürtaj Nedir?

Gizli kürtaj haklarını kürtaj yaptıracağınız klinikten öğrenebilirsiniz. Ankara gizli kürtaj işlemi için klinikler gizliliği üst seviyede tutmaktadır. Belli sınırlar içinde yapılan gizli kürtaj işlemi yasaldır. Gebelik döneminin 10. haftasına kadar kürtaj işlemi gerçekleşebilmektedir. 10. haftadan sonra annenin veya bebeğin yaşamını tehlikeye atacak durumlar varsa eğer, doktor raporu onayı ile gizli kürtaj işlemi gerçekleştirilebilir. Ankara gizli kürtaj işlemi için öncelikle bir jinekolog randevusu alarak kürtaj işlemi gerçekleştirilmelidir. Gizli kürtaj işlemi başlamadan önce hasta muayene masasına yatırılır, lokal veya genel anestezi uygulanarak kişinin acı hissetmemesi sağlanır. Kürtaj esnasında kullanılacak olan tüm aletlerin steril olması gerekmektedir.  Uzman bir hekim önderliğinde ağrısız kürtaj işlemi gerçekleştirilmektedir.

Hangi Durumlarda Kürtaja Başvurulur?

Kürtaj, istenmeyen gebeliğin sonlandırılması durumunda uygulanacağı gibi embriyonun anne karnında ölmesi, yoğun adet kanamalarının tanı ve tedavisi, düşükten sonra içeride kalan gebelik parçalarını çıkarmak, Postmenopozal dönemde kanama olması gibi durumlarda da başvurulabilecek bir yöntemdir. 

Ağrısız Kürtaj Nasıl Uygulanır?

Kürtaj, jinekolog tarafından yapılır.  Lokal veya genel anestezi uygulanabilmektedir.  Kürtaj uygulamasının öncesinde kişiden 6 saat aç olması istenir.  Ankara kürtaj işlemi başlamadan önce hasta muayene masasına yatırılır. Lokal veya genel anestezi uygulanarak kişinin acı hissetmemesi sağlanır. Genel anestezi, anestezi uzmanı tarafından ameliyathanede yapılmaktadır. Lokal anestezi de ise rahim ağzına iğne yapılmaktadır.  Kürtaj günümüzde daha güvenli olan ucu plastik borular yardımıyla uygulanır. Plastik borunun dışarıda kalan ucuna enjektör veya elektrikli vakum aleti takılarak rahim içindeki dokular temizlenir. Tüm işlem toplamda 5 – 10 dakika gibi bir süre içinde tamamlanmaktadır. Kürtaj esnasında kullanılacak olan tüm aletlerin steril olması gerekmektedir. Kürtaj işlemi bittikten sonra hastanın kendine gelmesi için 20 dakika dinlenmesi gerekmektedir. Daha sonra evine dönebilir ve günlük hayatına sorunsuz bir şekilde devam edebilir.

Kürtaj Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kürtaj işlemi tamamlandıktan sonra ilk 1-2 hafta hafif ağrılar ve kanamalar görülmesi normaldir. Kürtaj işlemi tamamlandıktan sonra verilen ilaçların düzenli olarak kullanılması oldukça önemlidir. Eğer mide bulantısı yoksa günlük gıdalara devam edilebilir. Kürtaj işleminden sonra en az 15 gün denize girilmemesi gerekir. En az 10-15 gün arayla cinsel ilişkiye ara verilmesi gerekir. Kürtaj sonrası yüksek ateş, şiddetli kanama ve ağrı gibi durumlarda mutlaka doktora başvurmanız ve düzenli kontrollere gitmeniz gerekir. 

Ankara Kürtaj Fiyatları 2022

Kürtaj fiyatları bulanan kliniğe, doktorun uzmanlığına göre değişmektedir. Bunlar dışında işlemin anestezi altında olup olmaması da fiyatı etkileyen sebepler arasındadır. Ankara kürtaj fiyatları için kliniğimizden detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

ÖZET:

Kürtaj tıbbi olarak hamileliği sonlandırma işlemidir. Rahim içerisindeki cenini çıkarmak için ilaçlı veya cerrahi yöntemler kullanılır. İlaç kullanılarak uygulanan kürtaj, doktor takibinde evde ve hamileliğin ilk haftalarında gerçekleştirilir. Kürtaj işlemi tamamlandıktan sonra ilk 1-2 hafta hafif ağrılar ve kanamalar görülmesi normaldir.